Lielās dienas svētīšana un kūmās iešana Rucavā Drukāt

Lai arī sals spītīgi cenšas noturēties ilgāku laiku, tomēr Saulīte aizvien ceļas augstāk un augstāk un dienā silda ilgāk un siltāk. Tāpēc ir pienācis laiks, kad Saulīti godināt un skriet pretim Pavasarim, kaut arī siltās zeķēs un dūraiņiem rokās.

Svētdien, 24.martā, plkst.11.00 Rucavā Bajāru viesu namā aicinām kopā sanākt un Lielo dienu – Pavasara atnākšanu  svētīt - kārtīgi izšūpoties, dziesmas izdziedāt, olas ripināt. Tad kopā pie galda Goda mielastu baudīt – pie šūpolēm nopelnītās olas apēst, ar olām izkauties, kā arī līdzpaņemtos raušus un speķaraušus nogaršot, maizes riecienā ar biezu garda sviesta kārtu iekosties…

 

Viesos aicināta ģimenes godu rituālu zinātāja un pētniece, arī pirtniece un sešu bērnu māmiņa Inese Krūmiņa, kura stundas garumā gatava dalīties savā pieredzē. Inesei līdzi būšot pašas sarakstītas grāmatiņas, ko varēs iegādāties un autogrāfu palūgt, ja tāda vēlme radīsies. Drīz pēc gudrību uzklausīšanas galdā tiks celti kūpoši kartupeļi ar zaļumiem un rollmopši, ko „gaļas dienā” Rucavas sievas pagatavoja un līdz svētku dienai pietaupīja.

Maz pamazām atvērsim atmiņu krājumus, lai atcerētos bērniem vai mazbērniem  dziedātās un pašu bērnībā dzirdētās šūpuļdziesmas, skaitāmpantus, pasakas, rotaļas un spēles. Kas zina, varbūt daudzas no tām jau ir aizmirsušās. Pie reizes sievas varēs dalīties atmiņās kā bērni dzima senākos laikos, kaut vai no savu senču stāstiem, kā bērniņus aprūpēja, kā viņus ģērba un auklēja. Lai dziesmu nepietrūktu, atvērsim grāmatas „Zelta ciba ezerā” un „Bērnu un bēru dziesmas”, kur apkopotas Rucavā agrākos laikos dziedātas bērnu dziesmiņas, ko izdziedāsim ar mūzikas skolotāju Lauru, lai vārētu likt lietā pie saviem mazajiem mīluļiem.

Rucavas grāmatu krātuves, ciema bibliotēkas apcirkņu pārzinātāja un novadpētniece, kā arī savas lielās dzimtas gara bagātību zinātāja Gunta Timbra pastāstīs par krustūbu tradīcijām ģimenē, uzklausot arī pārējos, kuriem būs kas sakāms par kūmībām. Sandra Aigare būs sagādājusi filmās apkopotos Rucavas teicēju Annas Trautmanes, Margrietas Timbras, Zelmas Attes, Ķērstas Balceres un Annas Veitas krustūbu dziedājumus. Pie viena sievas dalīsies pieredzē kā pērn „Zvanītājos” īstas krustūbas noturēja un parādīs kā bērniņu dzimtā „ievest” caur krustūbu tradīciju.

Tāpēc ar gaišumu sirdī, pavasara atdzimšanu un Sauli godinot, aicinām viesos visus, kuri grib zināt un saprast, ko nozīmē bērniņa krustīšana, kūmās iešana, pādītes dīdīšana un vēl daudzas citas gudrības.

Rucavas sievu vārdā,

Māra Tapiņa